Húztam egy kártyát
… mert egész nap ki voltam borulva. Nem nagyon, de épp eléggé ahhoz, hogy agyamra menjen minden … Főleg a várakozás … Nem birok várni. (Pedig kell, te idióta. Mindig az volt a hibád, hogy ajtóstól rontottál a házba, és fejjel a falnak …). Tudom, ne baszogass már … Tisztában vagyok vele, hogy várnom kell. De akkor is nehéz. Sose birtam a bizonytalanságot …
Na ez a kártya: (Olyan fáradt vagy, hogy ledőlsz a székről, menj már aludni.) Nyugi, mindjárt megyek. De amig ki nem irom magamból, ami rossz, addig úgy sem tudok lefeküdni … Tudod nagyon jól. Egyszerűbb, ha nem piszkálsz.
A főpapnő
Az egyes számú kártya az erőt és az akaratot jelentette: az első tudatos lépést, az első cselekvő teremtést. A második számú kártya egy befelé forduló, passzív állapotot jelképez az első női alak megjelentetésével. A varázsló a tudatos szimbóluma volt, a felismert cselekvő aktivitásé, a főpapnő pedig a tudattalané, a szükségszerű passzivitásé. (– De én nem akarnék passziv lenni, a kurva életbe … – Akár akarod, akár nem, most ez a dolgod. Várj.) A tudattalan, vagyis a rejtett tudás az érzelmek, az álmok, az intuíciók és a fantázia világa, melynek képi megjelenítése a víz: a főpapnő mögött az összes tarot-változatban felfedezhető a víz. A női alak egy templomban ül, ölében tartva a tudás könyvét, ami a spirituális bölcsességeket tartalmazza és magában foglalja a múltban átélt történéseket.
A főpapnő szimbolizálta ismeret intuitív, nem foglalható szavakba, ám a személyiségnek ugyanolyan fontos része, mint a tudatos. A férfi és a nő polaritása szimbolizálja a szellem és a lélek kettősségét, a tudatost és a tudattalant, az aktív és a passzív létezést, a szellem és a lélek kettősségét. A női és a férfi princípium polaritása a létezés lényege. A kettő egyesülése a legmagasabb cél, amit a tarot-ban a „világ” elnevezésű kártya jelenít meg, vagyis a legutolsó 21. A főpapnő a kettes számot viseli, a kiegészülés számát (nem az egyesülését). Ezen a szinten a tudatos kiegészül a tudattalanban. A mágus az első tudatos tett lapja, a melynek kiegészítője a főpapnő: a rejtett tudás és megérzés. A főpapnő mitológiai alakja a görög Persephone, az alvilág királynője, a titkok és a halottak vigyázója. A mitológiák női figurái és nőistenei között mindig voltak sötét, titokzatos asszonyok. A tarot archetípusai közül a főpapnő és a Hold kártyája testesíti meg a rejtélyes, emocionális nőalakot.
A főpapnő a sötétség, a bizonytalanság és a titokzatosság érzése bennünk; a visszavonultság, a passzivitás ideje, ami lehetőséget ad arra, hogy mélyebb, rejtett vágyainkat felismerjük. (Wazze … hetek óta mást sem csinálok. És mire jutottam? Sikerült felismernem. És? Tudtam, hogy rejtett … Nem tudtad, hanem már tudod. De te mást sem csináltál az évek során, mint elnyomtad magadban. És zárogattad rá a kulcsokat …) A főpapnő arra figyelmeztet, hogy a lelki vágyak és a fantáziavilág elemzése ugyanolyan fontos, mint a tudatos cselekvés. Ez az állomás egy reális életprobléma intuitív megértését is jelentheti: a tudatos cselekvés háttérbe szorul, az ember energiáit a lélek elemzése köti le, eluralkodnak rajta az érzelmek és indulatok. (Hát az eluralkodott, de keményen. És ma különösen. Azért is érzem úgy magam, mint a mosott szar …)
A kártya negatív tartalma tartalma lehet a túlzott passzivitás, a félelem és a világtól való teljes elfordulás. (Na épp erről beszélgettünk Basyval …)
Pozitív értelme a megértés, a nyugalom és az intuíciók termékeny állapota, amikor az ember keresi a másikat, hogy tanácsaival és lelki erejével segítse. (Az biztos, hogy keresem. Olyannyira, hogy ma majdnem beledöglöttem … -fet )
– Na és megtaláltad?
– Végülis meg … és akkor már oké volt …
– Képes vagy még értelmezni is ezt a kártyát, vagy csak kommentálni tudod?
– Őszintén? Félig …
– Na, akkor feküdj le. Olyan hibásan irsz már, hogy kezdem unni a javitást utánad. Tele van az egész elütéssel.
– Leszarom …
– Magad is tudod, hogy ez nem igy van.
– Oké. Igy van. -bll
– Akkor hess aludni. Amúgy meg a reggel mindig bölcsebb az esténél.
– Mondtam már, hogy néha unom az eszedet?
– Mondtad. De én a te eszed vagyok. És mit is csinálnál nélkülem? -mosoly