Könyörtelen szexuális gerjedelem
Könyörtelen szexuális gerjedelem
Egész nap felizgatva lenni vonzó állapotnak t?nik, de sok nö számára mégsem az. A PSAS (Persistent Sexual Arousal Syndrome, azaz tartós szexuális izgalmi szindróma) a statisztikák szerint ritka, de az esetek döntö többségében rejtve marad.
Legutóbb a cbs5.com számolt be egy esetröl, mindazonáltal a média rendre az anorgazmiával, azaz az orgazmus hiányával és annak okaival foglalkozik a legtöbbet, pedig a túlhevült nök látványosabban szenvednek. A PSAS esetében minden pont ellenkezöleg zajlik, mint a kielégíthetetlen nöknél, tüneteik megegyeznek a nagyon erös szexuális inger kiváltotta izgalmi állapottal, ami olyan fájdalmasan feszítövé válik, hogy azonnali orgazmust követel, és nem az öröm, hanem fájdalomcsillapítás okán.
Mivel a panaszok tartósan fennállnak, az átlag ember számára gyönyört hozó izgalom és a napi több száz orgazmus inkább átok a szindrómában szenvedök számára. Egy-egy kielégülés enyhülést hozhat pár óra, de az izgalmi görbe hamarosan ismét felfelé ível, kínzó feszülést eredményezve a nemi szervekben.
A PSAS-ben szenvedök beszámolói szerint bármilyen szituációban elélvezhetnek, takarítás, ebéd vagy tárgyalás közben, ami sokszor megalázó, kínos pillanatoknak teszi ki a n?ket, ráadásul a munkavégzést, a napi feladatok ellátását is nehezíti. Bizonyos helyzetek, mint az autóvezetés vagy a lovaglás szinte az elviselhetetlenségig fokozzák a tüneteket, arról nem is beszélve, hogy a spontán orgazmusok kellemetlen helyzeteket teremthetnek.
„Legmegalázóbb élményem az volt, mikor egy szupermarketben nem tudtam szabadulni az eladótól, miközben éreztem, mindjárt orgazmusom lesz. Sürü bocsánatkérések közepette próbáltam odébbálnni, de nem sikerült, így elélveztem ott, az orra elött. Látni kellett volna az arcát…” – meséli Michelle Thompson, egy, a témával foglalkozó angol fórumon.
A szindróma kiváltó oka gyakorlatilag ismeretlen, s az is rejtély, hogy a PSAS miért kizárólag nöknél tapasztalható. Van akinél bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik, más esetekben fizikális okai lehetnek, mikor egy kisebb mütéti beavatkozás lehet a megoldás. Van, hogy nem derül fény a háttérben húzódó okokra, olykor antidepresszánsok segítségével próbálják kordában tartani a tüneteket, de a pszichoterápiás kezelés is hasznos lehet, a terápiás módszerek terén azonban egyelöre csak tapogatóznak az orvosok.
[origo]