Mennyi is az életfogytiglan?
Életfogytiglan három ember életéért. Nem tartom soknak. Kevésnek se. De rádöbbentem, hogy életfogytiglan és életfogytiglan között is lehet különbség … Méghozzá iszonyatos nagy különbség … Két hir alapján …
Első hir:
A Szegedi Ítélőtábla büntetőtanácsa döntése alapján jogerőre emelkedett a makói hármasgyilkosság ügyében született elsőfokú ítélet. A bíróság több emberen, különös kegyetlenséggel, nyereségvágyból, előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés, kifosztás, és jármű önkényes elvételének bűntettében mondta ki bűnösnek és ítélte életfogytig tartó szabadságvesztésre a 28 éves makói XY-t.
A vagyon elleni bűncselekmények elkövetése miatt már többször büntetett férfi legkorábban negyven év után bocsátható feltételesen szabadlábra.
Második hir
Életfogytiglani börtönre ítéltek egy náci háborús bűnöst
Tettének elkövetése után csaknem 66 évvel életfogytiglani börtönre ítélt az aacheni tartományi bíróság egy náci háborús bűnöst. A vád szerint a holland származású, 88 esztendős XY a náci párt fegyveres alakulata, a Waffen-SS egyik halálosztagának a tagjaként 1944 júliusában, illetve szeptemberében az akkor német megszállás alatt lévő Hollandiában három holland személyt gyilkolt meg. A Silbertanne (Ezüstfenyő) nevű osztag feladata az volt, hogy a nácik ellen elkövetett támadásokért bosszúból hollandokat öljön meg. Holland bírósági dokumentumok szerint az osztag összesen 54 embert gyilkolt meg, és Boere közvetlenül három gyilkosság elkövetésért volt felelős.
Mindkét ember háromnak vette el az életét. Mindkét embert életfogytiglanra itélték. Eddig rendben is lenne.
De mennyit jelent az életfogytiglan egy 28 évesnek és vajon mennyit egy 88 évesnek? Embert ölni iszonyatos bűn. Büntetni kell.
De valamiért most nagyon rossz érzés van bennem … És az a legrosszabb, hogy nem tudom, melyik hir váltotta ki. Csak olyan homályos sejtelem, hogy itt valami nem stimmel. És olyan okos sem vagyok, hogy azt mondanám, hogy van erre valami – rossz szóval fogalmazva, de nem tudok rá jobbat – igazságosabb megoldás … 🙁