MSD Orvosi kézikönyv a családban 3.
Parafiliák
A parafiliák olyan vonzódások, amelyek szélsöséges formában társadalmilag nem elfogadott módon térnek el a hagyományos szexuális kapcsolatoktól és irányultságtól.
A parafiliák fö jellemzöi valamely tárggyal (például cipök, alsónemü, börböl vagy gumiból készült ruhák), fájdalom elszenvedésével vagy okozásával, a partner beleegyezése nélkül végzet aktussal (például gyermekekkel, magatehetetlen emberekkel folytatott szexuális aktus, nemi eröszak) kapcsolatos rendszeres, intenzív szexuális fantázia vagy cselekvés. Miután ezek a vágyak – általában a gyermekkor végén vagy a pubertás környékén – kialakultak, többnyire megmaradnak az élet során.
Bizonyos mértékü változatosság az egészséges szexuális kapcsolatoknak, gondolatoknak is része. Ha a partnerek közös beleegyezéssel követnek el valamilyen, sérülést nem okozó, kissé szokatlan szexuális tettet, az szeretö, törödö kapcsolatuk szerves része lehet. Azonban a túlzásba vitt változatosság már parafilia, pszichoszexuális rendellenesség, ami jelentös hatással van a szeretetteljes, kölcsönösen kielégítö szexuális kapcsolatra. A parafiliában szenvedö személy partnere gyakran tárgynak, a szexuális kapcsolat jellegtelen, szükségtelen részének érzi magát.
A parafiliák többek között fetisizmus, transzvesztitizmus, pedofília, exhibicionizmus, voyeurizmus, szadizmus vagy mazochizmus formáját ölthetik fel. A parafiliákkal rendelkezö emberek többsége férfi, sokuknál egynél több parafilia is elöfordul.
Fetisizmus
A fetisizmusban a szexuális tevékenységben valamilyen tárgynak (a fétisnek) van kitüntetett szerepe, ami egyes esetekben kapcsolatban van az emberekkel. A fetisiszta személy szexuális izgalmat, kielégülést érezhet például egy másik ember alsónemüjét, esetleg gumiból vagy börböl készült ruhákat hordva, vagy bizonyos tárgyak (például magassarkú cipök) érintésétöl, simogatásától vagy szagolgatásától. Az ebben a rendellenességben szenvedök nem mindig képesek szexre a fétis jelenléte nélkül.
Transzvesztitizmus
Ha egy férfi nöi ruhákat szeret hordani, vagy sokkal ritkább esetben fordítva, egy nö érzi magát jobban férfiruhákban, transzvesztitizmusról beszélünk. A transzszexuálisokkal ellentétben a transzvesztita nem akarja megváltoztatni nemét. Ez az öltözködési szokás nem minden esetben tekinthetö mentális rendellenességnek, sokszor nem befolyásolja jelentösen a személy szexuális kapcsolatait.
A transzvesztitizmust csak akkor tekintjük rendellenességnek, ha az szorongást, valamilyen fogyatékosságot, esetlegesen sérülést okozó „fenegyerek” magatartást, a munkahely elvesztését, börtönbüntetést von maga után. A transzvesztiták a szexuális izgalmon kívül más okokból is átöltözhetnek, például relaxáció, feloldódás vagy férfiak esetében az egyébként férfias személyiségük nöi oldalának megtapasztalása érdekében.
Pedofília
A pedofília a gyermekekkel folytatott szexuális kapcsolat. A nyugati társadalomban pedofilíának a 16 évesnél idösebb személy 13 évnél fiatalabb személylyel folytatott szexuális kapcsolatát vagy az ezzel kapcsolatos fantáziálást tekintik. Egyes esetekben a pedofil személy csak gyermekek iránt, más esetekben felnöttek és gyermekek iránt egyaránt érez szexuális vonzalmat.
Az egyes államokban az ezzel kapcsolatos törvények eltéröek, de általában törvénybe ütközönek és nemi eröszaknak tekintik, ha a 18 éves vagy annál idösebb személy 16 éves vagy annál fiatalabb személlyel lép szexuális kapcsolatba. Ezek a jogi értelemben eröszakos esetek nem mindig merítik ki a pedofília fogalmát, rámutatva az orvosilag vagy jogilag megállapított korhatárok önkényes voltára.
A pedofília sokkal gyakoribb férfiak, mint nök körében, az áldozatok fiúk és lányok egyaránt lehetnek, habár a lányokkal kapcsolatos ismertetett esetek gyakoribbak. A beteg vágyának tárgya lehet kizárólag a családon belül (vérfertözés), illetve a környezetben található gyermek. A szexuális aktust a beteg többnyire kikényszeríti, majd fenyegetéssel biztosítja magát az ellen, hogy a gyermek elárulja öt valakinek.
A pedofília pszichoterápiával, illetve a szexuális viselkedést befolyásoló gyógyszerekkel kezelhetö, változó eredménnyel. A kezelés lehet önkéntes, vagy jogi illetve büntetöeljárás következménye. A börtönbüntetés, ha mégoly hosszadalmas is, nem szünteti meg a beteg pedofil vágyait, képzelgéseit.
Exhibicionizmus
A nemi szervek ismétlödö mutogatása gyanútlan idegenek elött exhibicionizmusban szenvedöknél (általában férfiak) nemi izgalmat vált ki. A betegek szexuális kontaktusra általában nem tartanak igényt, így az exhibicionista ritkán eröszakoskodik. A betegség általában 40 évnél fiatalabbakat, házasokat és egyedülállókat egyaránt érint. Nöknél a nemi szervek mutogatása idegeneknek ritkán fordul elö. A nök által esetlegesen viselt provokatív ruházat a társadalom körében egyre inkább elfogadott, emellett gyakoriak az olyan helyzetek, ahol egy nö a normális viselkedés részeként fedheti fel meztelenségét, ezt a viselkedést nem tekintjük pszichiátriai rendellenességnek.
Voyeurizmus
A viselkedészavarban a vetközö, meztelen vagy szexuális tevékenységet végzö személyek utáni leskelödés okoz a betegnek szexuális izgalmat. Az izgalmat keltö ok a leskelödés, nem a megfigyelt személlyel folytatott szexuális aktus. A voyeurizmus bizonyos foka meglehetösen gyakori, általában inkább fiúknál és férfiaknál, de nöknél is egyre növekvö mértékben fordul elö. A társadalom e viselkedés enyhébb formáját normálisnak tekinti. A voyeurizmus mint rendellenesség jelentkezése szintén a férfiak között gyakoribb, gyakran az elsö számú szexuális cselekedetté válik, hosszú órákat emészthet fel. A szexualitást kifejezetten ábrázoló helyek és tárgyak egyre inkább elterjedtek, de ezek használata, látogatása nélkülözi a voyeurizmus fö jellemzöjét, a titokban megfigyelés lehetöségét. Az Internet elterjedésével a voyeurizmus már kevésbé jár a szomszédok utáni leskelödéssel, ami régebben hagyományosan jellemzö volt.
Szadizmus és mazochizmus
A mazochista beteg szexuális izgalmat érez, ha megalázzák, megverik, megkötözik vagy más durva bánásmódban részesítik. A szadista beteget a más személyben kiváltott testi vagy lelki kínzás hozza izgalomba szexuálisan. Egyes esetekben a szadista a partner (aki esetlegesen mazochista) beleegyezésével éli ki vágyait, míg ritkábban az áldozatok a durva bánásmódba nem egyeznek bele. A teljes irányítás és dominancia érzése fontos szerepet játszik, a szadista a partnerét a legváltozatosabb módon kötözheti össze.
A szadizmus és mazochizmus bizonyos mértékü eljátszása sok egészséges szexuális kapcsolatban is szerepet játszik, és a megfelelö partnerek gyakran meg is találják egymást. Példa erre a selyemzsebkendövel történö megjátszott megkötözés, enyhe veregetés, elfenekelés a szexuális aktus során. Ez a viselkedés meglehetösen gyakori bizonyos párkapcsolatokban és nem tekinthetö szado-mazochista viselkedésnek.
A szadizmusban vagy mazochizmusban szenvedö beteg ezzel ellentétben extrém szélsöségekig merészkedik, súlyos testi és lelki sérüléseket, akár halált okozva. A mazochista viselkedés része lehet például az aszfixiofilia, ilyenkor a beteget egy másik személy vagy saját maga kötéllel fojtogatja. Az agy oxigénszintjének csökkenése az orgazmus pillanatában a szexuális kielégülés fokozását szolgálja, azonban szerencsétlen esetben halált is okozhat.