Szép új világ
Nem is volt buta az az Aldous Huxley …..
Emberről gépre is terjedhet fertőzés
(2010. május 27.)
– BBC News nyomán –
Dr. Mark Gasson az első ember a világon, aki számítógép-vírussal fertőzte meg magát.
A brit Reading Egyetem rendszermérnök kutatója demonstrációs céllal, a karjába ültetett chip segítségével vitte át a fertőzést egy számítógépes vezérlő rendszerre, ahonnan akár további implantokra is átterjedhetett volna a járvány. A kísérletet Dr. Mark Gasson azért hajtotta végre, hogy felhívja a figyelmet a beépített elektronikai eszközökkel élő emberekre leselkedő potenciális veszélyre.
A szervezetbe juttatható digitális chipeket először háziállatok megjelölésére alkalmazták – néhány év óta azonban emberekbe is ültetnek intelligens eszközöket, például szívritmus-szabályzót, amelynek programja behelyezés után is módosítható és ezért jobb életminőséget nyújt. Az adatok lekérése és a programozás általában rádiós úton történik, mert így nincs szükség nyílásra a drótok kivezetéséhez, amelyen át betegséget okozó bacilusok juthatnának a szervezetbe.
A Gasson doktor által a tesztben használt készlet egy viszonylag egyszerű, az állatok megjelölésére használt chipből kifejlesztett, végtagba beültethető kapszulát tartalmazott, amely biztonsági kapun keresztüli beléptetésre és mobiltelefon bekapcsolására alkalmas jeleket tud leadni. A kutató azonban úgy véli, hogy a kísérlet sikere így is fontos figyelmeztetés a beépített bio-elektronikai eszközök gyártói és felhasználói számára.
Fülbemászó féreg
A szívritmus-szabályzók mellett a tudós a potenciálisan veszélyeztetett technológiák között említette az egyik legfejlettebb implantátum-típust, a teljesen süket emberek hallását visszaadó ún. „Cochlear” bionikus füleket. Ezeket a ma már a hagyományos hallókészülékeknél is kisebb mini szuper-számítógépeket egyenesen a hallóidegekre kötik a koponyában, hogy oda digitális Fourier-algoritmusokkal áramimpulzusokká feldolgozott beszédhangot sugározzanak.
Nyilvánvaló, hogy bármilyen biztonsági incidens, feltörés, ami ilyen eszközt érint, súlyos veszélyt jelent a Cochlear-felhasználók személyiségére. Ezt a nagyon drága hallókészüléket azonban még csak 200 ezer ember hordozza az egész világon – így ha lesznek támadások, vagy emberről emberre terjedő számítógépes fertőzések a közelebbi jövőben, azok valószínűleg az egyszerűbb és elterjedtebb bio-elektronikai eszközöket fogják érinteni.
Hamarosan sokakat érinthet a probléma
Dr. Gasson szerint az orvosi célú adattároló karperecek esetén gyakorlati eshetőség van a feltörésre. Amerikában máris számos beteg visel ilyen hasznos ékszert, amely megfelelően felszereléssel lehetővé teszi, hogy akár eszméletlenül talált személy kórtörténetét is helyben kiolvassák, így nem fenyeget a sürgősségi félrekezelés veszélye.
A gyors lekérdezés jó dolog, vírus alapú adatlopás révén azonban szinte bárki illetéktelenül hozzájuthatna ezekhez a privát adatokhoz, amelyek rossz esetben akár zsarolásra is felhasználhatók – emlékeztet a súlyos eshetőségre Rafael Capurro professzor, aki 2005-től az EU megbízásából vizsgálta az elektronikus orvosi implantátumok etikáját.
Sötét sci-fi a jövő?
Ennél futurisztikusabb és szinte már William Gibson legendás „kiberpunk” regényeit idézi az a lehetőség, hogy a jövőben a beültethető chipeket nem orvosi célokra, például a páciens emlékező-tehetségének vagy intelligencia-hányadosának javítására is fel fogják használni. Dr. Gasson szerint az ilyen beavatkozások olyan népszerűvé válhatnak, mint napjainkban a plasztikai műtétek – a behelyezett „agyturbó” chipet pedig nyilván hackerek is támadhatják.
A kutató szerint a társadalomnak mérlegelnie kell az egyéneket fejlesztő új technológiával járó kockázatokat, az emberről emberre terjedő digitális fertőzéseket – ahogyan a mobil-kommunikáció nyújtotta szabadság mellett is jelen vannak a veszélyek, például lehallgatás, személyi nyomon követés, okostelefonokat sújtó fertőzések és adatvesztés formájában. A témáról Dr. Gaston és Prof. Capurro a jövő hónapban, Ausztráliában megrendezett nemzetközi „Technológia és Társadalom Szimpóziumon” tart majd előadást.