Tévedés, hogy a nök a domináns férfiakat kedvelik
Hozzáértö szakemberek korábban – tudományos kutatások eredményeire hivatkozva – azt állították, hogy mi, nök a macsó és maszkulin férfiakat szeretjük, és öket keressük egész életünkben. Ez az irány megváltozni látszik, ugyanis az elörelátó nök manapság már szívesebben kötnek ki szerényebb férfiak mellett. A falu bikáinak leáldozott!
A George Clooney-s sárm és a humorérzék mellett a dominancia a dobogós férfiúi személyiségvonás, ha párkeresni indulnak a nök. Bár az agancstájékon összegabalyodott rénszarvasok meg az egymást gyilkoló fókamacsók vizsgálataikor többnyire az derült ki, hogy az alfahímé a terüljasztalkám – étel, ital, nö -, a kortárs etológiai kutatások mintha más vizekre eveznének. A legújabb állatkísérletekben azt találták ugyanis, hogy aki menö, az azonos nemü fajtársakkal folytatott küzdelemben, nem biztos, hogy népszerü a nöstények között is. Elképzelhetö, hogy a vetélytársakat leigázó hím a maga kupagyöztes agresszivitásával és a „ki ha nem én” mentalitással a késöbbiekben feleslegesen kockáztatná a család, az utódok életét. Az elörelátó hölgyek emiatt gyakran szívesebben kötnek ki egy szerényebb, könyvelökülsejü és -mentalitású fajtárs, mint a „falu bikája” mellett.
Mi is az a dominancia?
Amerikai szociálpszichológusok is feltették a kérdést, miután megelégelték, hogy a kutatások többsége azzal a lassacskán unalmassá váló eredménnyel zárult, miszerint a nök a domináns férfiakat kedvelik. Vajon azokhoz mennek szívesebben feleségül, akik mellé senki sem ül le sörözni az állkapocstörés kockázata nélkül? Akik pengeéles elméjükkel Vágó Istvánként csapnak le akár egy vasárnapi pikniken is a gyanútlanra, mert nem tudja, mi Azerbajdzsán államvallása, vagy mikor lépett hatályba a genfi egyezmény? Esetleg a domináns „szimbolikus értelemben” használatos, és azokra a pasasokra utal, akik a társadalmi ranglétra tetejéröl – értsd: citromsárga Lamborghinikböl – mosolyognak le a világ fennmaradó 99 százalékára? Az agresszivitás, a gátlástalan versengés, vagy az anyagi javakhoz való jobb hozzáférés a lényegesek?
Miután szétszálazták a dominancia fogalmát, a tudósok közel sem tudták egyöntetüen kijelenteni, hogy a nök az uralkodó hímektöl alélnának el. A termékeny idöszakban lévö lányok-asszonyok sokkal szívesebben választottak egy „elég férfias” arcot a kísérletekben, mint egy „hipermaszkulint”, akit hidegnek, számítónak és öszintétlennek írtak le. „Évekig gyúrtam, kétpofára ettem a szteroidokat, csak hogy megfeleljek a barátnöimnek – meséli mindezzel kapcsolatban egy 31 éves férfi. – Úgy gondoltam, hogy a csajok azokkal járnak a legszívesebben, akik mellett biztonságban érzik magukat, és akik meg tudják védeni öket. Meglehetösen agresszív voltam huszonévesen, amit a testépítö szerek persze tovább fokoztak. Egyszer az egyik nöm elött pofoztam le egy srácot, csak mert ránézett a lányra. Szakítás lett a vége, de azt hiszem, tanultam belöle. Azt mondta a csaj, hogy lehet, hogy meg tudom védeni, de érdekes módon csak velem volt szüksége ilyesfajta „védelemre”. Más férfiak mellett sohasem került sor atrocitásokra, eröszakra. Egyszerüen jóval nyugodtabb volt körülöttük a levegö… Ezután igyekeztem megváltoztatni a külsömtöl kezdve a hozzáállásomig mindent.”
A befutó: rugalmas és figyelmes
Úgy tünik, hogy a nök leginkább a rugalmas férfiakat szeretik: akik úgy dominánsak a többi férfivel, hogy közben gyengédek a másik nemmel szemben. Akiknél a domináns helyzet nyitottsággal, barátságossággal és nagylelküséggel párosul – vagyis akik mellett nemcsak azért érezhetik magukat biztonságban, mert képesek letarolni a fél világot, hanem amiatt is, mert jól kontrolláltak, és ezt nem teszik meg. Mert képesek egyéb eszközök – jó kommunikáció, nyíltság és melegszívüség – segítségével másképp intézni a fenyegetö szituációkat.
Mindemellett a dominancia továbbra is valamilyen fölérendelt pozícióhoz kapcsolódik, bár nem mindegy, miképpen: „Hetek óta azzal cukkolnak a barátnöim, hogy össze kéne jönnöm az egyik üzleti partneremmel, aki igen magas rangú tisztként dolgozik a honvédségnél – meséli egy 27 éves nö. – Merthogy nekem mindig olyan pasijaim voltak, akik a társaság lelkei, akikre fölnéztek a többiek, hát íme egy újabb skalplehetöség. Visszagondolva valóban általában olyan férfiakkal jártam, akik voltak „valakik”, az angoltanárral a gimiben, aztán egy színésszel, egy rádiós müsorvezetövel, de ez nem volt direkt és tudatos. Viszont csak amiatt, mert valaki fejes valahol, képtelen lennék beleszeretni.”
Pszichológusok tovább vizsgálták a völegény-választások bonyolult szerkezetét, és arra jutottak, hogy a férfiak presztízse a státuszuknál és dominanciájuknál jóval meghatározóbb a nöi szív ítélöszéke elött. A presztízs ebben az értelemben elsösorban mások akaratlan tiszteletével áll összefüggésben. Becsülhetünk valakit a stand up komédiásokat megszégyenítö humorérzéke, vagy az origamiban való jártassága miatt – erre azonban senki sem kényszerít bennünket. Míg a fönöki székben pöffeszkedöt gyakran csak a titulusa miatt illetjük föhajtással, addig a presztízzsel bíróknak spontán jár a tisztelet. Schwarzenegger kormányzó kontra Brad Pitt, ha így érthetöbb. És aligha kérdéses a végeredmény, mikor gyürühúzás a tét!
(Forrás)